BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Bilim Adamları ve Buluşları
 Kategori: Tarihe Yön Verenler

Bilim insanı; evrendeki olay ve olguları inceleyen, onun altında yatan gizemin kaynağını araştıran ve nedenlerini anlamaya çalışan ve anladıklarını basitleştirip kitlelerin anlayabileceği bir şekilde duyuran. ayrıca, anlamış olduğu doğal gizemi, yaşamı daha da kolaylaştıracak şekilde insanlığın hizmetine sunan kişidir. Diğer bir deyimle nesnel dünyaya ve bu dünyada varolan olgulara ilişkin tarafsız gözlem ve sistematik deneye dayalı ve genel doğrulara, temel yasalara ulaşmayı hedefleyen zihinsel etkinliklerle uğraşı.

Tarihe ve insanlığa çok olumlu katkıları olmuş, bu uğurda dünya zevklerini bile bir kenara bırakıp bilime, insanlığa yön vermiş bazı önemli bilim adamlarından kısaca bahsetmek üzere makalemizi hazırladık işte önemli bazı bilim adamları ve kısa hayat hikayeleri ve buluşları.

Albert Einstein
Alman asilli ABD'li fizikçi. Einstein, 20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelenebilir. Görelilik kuramını geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağlamıştır. Newton mekaniğinin hakim olduğu uzay anlayışında bir devrim oluşturmuştur. Sadece matematik hesaplamalar ve denklemler ile oluşturduğu kuramları sonradan deneysel olarak defalarca doğrulanmıştır. Kuramsal fiziğine katkılarından dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür. 1955' de vefat etti.


Thomas Edison
Son yüz yılın en büyük bilim adamlarından biridir. Bazı icatları tamamen orijinal olmakla birlikte, eski icatların geliştirilmesi veya yönetimi altında çalışan yüzlerce çalışana aittir, 1879'da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1883'de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883'te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı. 1931'de vefat etti.


Leonardo Da Vinci
İtalyan fizikçi-astronom ve yazar Modern mekaniğin kurucularından fizik kanunları açıklamak için matematiğin kullanılmasında büyük rol oynamıştır. Birçok deneyin sonucunda cisimlerin boşlukta düşmesi yasasını keşfetmiş, atalet ilkesini ilk kez formüle etmiş. Hızların oluşumu ilkesini sezinlemiş ve sarkacın sallanımındaki es zamanlığı saptamıştır. Astronomide dürbünü kullanarak evrenin gözlenmesinde bir devrim yaratmıştır. Ayın engelbelerini, Jupiter gezegeninin baslıca uydularını , Venusun safhalarını ve Samanyolunda yıldızların varlığını keşfetmiştir.


Louis Pasteur
Fransız kimyacı ve biyolog. 1822 yılında Fransa'nın Dole şehrinde doğdu. Pasteur, kimyager ve daha sonra bakteriyolog olarak görev yaptığı süre boyunca, tıbbın ilerlemesine büyük katkılarda bulundu. Mikropların kendiliğinden üremesi diye bir şeyin söz konusu olmadığını gösterdi. Bulaşıcı hastalıklar üzerinde çalıştı. Sarbon hastalığının mikrobik olduğunu kanıtladı. Sarbon ve kuduz asısını buldu. Insan yaşamını doğrudan etkileyecek önemli buluşlara imza atan az sayıdaki bilim adamından biri olarak sayılır. 1895 yılında vefat etmiştir.


Galileo Galilei
İtalyan fizikçi-astronom ve yazar. Modern mekaniğin kurucularından fizik kanunları açıklamak için matematiğin kullanılmasında büyük rol oynamıştır. Birçok deneyin sonucunda cisimlerin boşlukta düşmesi yasasını keşfetmiş, atalet ilkesini ilk kez formüle etmiş. Hızların oluşumu ilkesini sezinlemiş ve sarkacın sallanımındaki eş zamanlığı saptamıştır. Astronomide dubunu kullanarak evrenin gözlenmesinde bir devrim yaratmıştır. Ay'ın engelbelerini, Jupiter gezegeninin baslıca uydularını, Venusun safhalarını ve Samanyolu’nda yıldızların varlığını keşfetmiştir.


Pierre Curie
Sarbonne Üniversitesini bitirdiksen sonra bilimsel araştırmalara başladı. 1880'de piezoelektrik olayını 1893'te mıknatısın sıcaklığa bağlılığını açıklayan "Curie Yasası" nı buldu. Bu yasaya göre bütün ferromanyetik cisimlerin manyetik özelliklerini "Curie sıcaklığı" adi verilen bir sıcaklığın üzerinde değişir. Esi Marie Curie ile birlikte yaptığı araştırmalar sonucu 1898'de uranyumun bozunma ürünlerinden olan iki yeni elementi "polenyum" ve "radyum"u elde etmeyi basardılar. 1900 de radyumdan yayılan ısınların havayı iyonlastirdigini görerek bu ısınların elektrik yüklü olduğunu ortaya koydular.


Isaac Newton
İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, felsefeci ve simyacıdır. Newton, Galileo'nun deneyciliğini örnek almış ve deneyi doğayı araştırmanın ve bilimin tek yöntemi olarak görmüştür. 1669'da beyaz ışığın bileşimi üzerinde bir teori ortaya atti. Newton ışığın küçük cisimlerden meydana geldiğini sanıyordu. Etki ile tepkinin ayni (eşit) olduğunu ileri surdu. Evrensel çekim yasasını keşfetti. Teleskopu icat etti. Gelmiş geçmiş bilim adamlarının en büyüklerinden biri olarak kabul edilen Newton, matematik ve fizikte çok önemli buluşlar gerçekleştirdi.


Alfred Nobel
Stockholm yakınlarındaki küçük laboratuarında hitrogliserin üretmeyi basardı. Laboratuarında bir patlamadan kardeşini kaybetti. Sonra Vinterviken'de ve Hamburg yakınlarında laboratuarlar kurdu. Dinamit barutunu buldu. Daha sonra dinamit lokumunu buldu. Bugün kendi adıyla verilen Nobel Ödülleri onun vasiyeti ile ölümünden sonra dağıtılmaya başlanmıştır. 1896 yılında vefat etmiştir.

SiteSahibi16 Haziran 2011, PerşembeOkunma: 16012

 

Makaleye Ait Yorumlar

furkan öz
16 Mayıs 2015, Cumartesi

isime yaradi


kerim yaman
2 Mart 2015, Pazartesi

işime yaradı


burcu esmersoy
24 Mart 2014, Pazartesi

harika en dikkatimi çeken pastör demek ki pastörize etmek oradan geliyomuş


gencik güzelih kagseriliyih
21 Mart 2013, Perşembe

ÇOK GÜZEL BİR SİTE HER ZAMAN GİRECEĞİM :)


Harun şimşek
5 Ocak 2013, Cumartesi

bu insanlar sayesinde dünyamız aydınlandı


Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Her yıl 1 cm. kalınlığında ve Kıbrıs Adası büyüklüğünde toprağımızın erozyonla yok olduğunu, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3