BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Güneş Neden ve Nasıl Yanıyor
 Kategori: Uzay ve Bilim Teknik

Öncelikle merak edilen şu soru ile başlamak istiyorum, uzayda hava olmadığı halde güneş ve yıldızlar yüksek sıcaklıklarda cayır cayır yanmaktadır, peki havanın olmadığı ortamda güneş veya benzeri durumdaki bunca yıldız nasıl ısı ve ışık yaymak için kor halde yanıyor, bu nasıl olmaktadır? İşte bu soruya cevaben güneşin neden ve nasıl yandığı konusunda biraz bilimsel bilgi vermeye çalışacağız.

Güneş Hava Olmadan Nasıl Yanıyor?

Üzerinde yaşadığımız gezegenimizi düşündüğümüzde en ufak birşeyin yanması için oksijene ihtiyaç olduğunu bilmekteyiz hiçbir şey oksijen olmadan yanamaz sebebi de yanmanın, oksijen ile karbon atomlarının birleşimiyle meydana gelen kimyasal bir reaksiyon oluşudur. Güneşde yanma dünyadaki kimsayal bir reaksiyon olan yanmadan farklıdır. Güneş dev bir gaz topudur yüksek basınç altında ve sıcaklıkta çekirdekler çarpışmaktadır diğer bir deyişle çekirdek enerjisi (nükleer füzyon) gerçekleşmmedir, güneşimiz enerjisini bir nükleer hidrojen bombası gibi üretir bu işlem sırasında hidrojen atomları biraraya gelerek helyuma dönüşür. Bu nükleer reaksiyon sayesinde ısı ortaya çıkar böylelikle güneşimiz ve benzeri durumdaki yıldızlar oksijensiz ortam olan uzayda sürekli yanarak ısı ve ışık üretirler.

Güneş'in çapı dünyanın çapının 109 katı (1.5 milyon km), hacmi 1,3 milyon katı ve ağırlığı 333.000 katı kadardır. Güneş kendi ekseni etrafında saatte 70.000 km hızla döner. Bir turunu ise 25 günde tamamlar. Güneşin yüzey sıcaklığı 5500 °C ve çekirdeğinin sıcaklığıysa 15,6 milyon °C’dir. Güneşten çıkan enerjinin 2 milyonda 1'i yeryüzüne ulaşır. Güneş’in üç günde yaymış olduğu enerji, dünyadaki tüm petrol, ağaç, doğalgaz, vb. yakıta eşdeğerdir. Güneş ışınları 8,44 dakikada yeryüzüne ulaşır.

Güneşimizin yaşı yaklaşık 4.5 milyar yıl olduğu tahmin edilmektedir. Güneşimiz ısı yapısını hem aynı sıcaklıklarla sabit tutarak hemde nükleer yakıtını sabit bir hızla yakmaktadır ve bu hız göz önüne alındığında yakıtının bitmesi için önünde 4 -5 milyar yıllık ömrünün kaldığı tahmin edilmektedir.

SiteSahibi17 Mayıs 2011, SalıOkunma: 14587

 

Makaleye Ait Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış.
Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Her yıl 1 cm. kalınlığında ve Kıbrıs Adası büyüklüğünde toprağımızın erozyonla yok olduğunu, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3