BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Arılar Ölürse İnsanlığın 4 Yıl Ömrü Kalır
 Kategori: Dünyanın Büyük Sorunları

Bilim insanı Albert Einstein şöyle demişti "Arılar Ölürse İnsanlığın 4 Yıl Ömrü Kalır". Bu sözün altında yatan açıklama ve teori ise kısaca şöyle: Arı olmazsa, tozlanma ve döllenme olmaz, bu yüzden bitki ve meyveler olmaz, sonra buna bağlı olarak hayvanlar olmaz, sonunda da insan olmaz şeklinde bir teori ortaya koymuştur tabi bu teori özünde böyle ama bu kadar kısa sürede mi olur yoksa çok daha uzun süredemi olur bilinmez sonuçta tozlanma ve döllenme için arılar en büyük etken ama başka faktörlerin etkisi azda olsa mevcut ama şu bir gerçekki birçok bitki ve hayvan neslinin azalmasına yok olmasına neden olacaktır.

İlk olarak özellikle Amerika kıtasında görülmeye başlayan arı ölümleri dünyanın pek çok ülkesinde görülmeye başlandı ve bu ölümler özellikle toplu ölümler şeklinde görülmekte ve bu nedenle Albert Einstein'in yazımızın başında da belirttiğimiz sözü aklımıza gelmektedir.

Bilim adamları toplu arı ölümlerin önüne geçmek için bizlerin yaşantımızda yaptığımız bazı şeyleri değiştirmemiz gerekebileceği konusunda bilgiler veriyor çünkü arı ölümlerine, küresel ısınma, bitkilerdeki azalma, yanlış ve zararlı olabilecek bitki ve tarım ilaçlarının kullanılması ve yaygın kulanımı, çevrenin kirlenmesi gibi etkenlerin neden olabileceği bilgisini veriyorlar.

Kısacası arıların toplu ölümlerine yine bizlerin yaptığı duyarsızlıklar neden oluyor gibi görünüyor, kendi elimizle kendi sonumuzu mu hazırlıyoruz...

SiteSahibi16 Mart 2011, ÇarşambaOkunma: 8989

 

Makaleye Ait Yorumlar

yupickup
13 Şubat 2017, Pazartesi

Sadece arılar doğadaki tüm varlığın bir katkısı olduğunu düşünüyorum ama biz insanlar malesef her geçen gün daha fazla yaşamlarını kısıtlıyoruz.


yusuf tekin
23 Şubat 2014, Pazar

çok doğru


arılar çalışkanlıklarıyla bu DÜNYAYI döndürüyor


Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Bir cam şişenin doğada 4000 yıl, plastiğin 1000 yıl, sakızın 5 yıl, sigara filtresinin 2 yıl süreyle yok olmadığını, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3