BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Saksıda Fıstık Çamı (Pinus Pinea) Yetiştirme
 Kategori: Günlük - Genel Blog

Kış mevsimini kısa bir süre sonra noktalamak üzereyiz baharın gelişi ile birlikte özellikle şu internette sanal sebze meyve yetiştirenlere bir fikir vermek ve kolları sıvayıp birazda toprakla haşır neşir olmalarını sağlamak adına kendimde birkaç yıldır uğraştığım saksıda ağaç yetiştirmeye teşvik olması anlamında bu makalemi yazıyorum. Son birkaç yıldır saksıda çam ağacı yetiştirme ve büyütme çalışmaları yapmaktayım bunu yapmak hiç de kolay olmadı şu anda 20 adet çam fidanım var bunlar ayakta durmayı başarabilenler bir bu kadarda fire verdim bu nedenle olayın ince ve püf noktaları hakkında bilgiler verip meraklılarına tavsiyelerde ve telkinlerde bulunacağım.

Özellikle fıstık çamı (pinus pinea) dediğimiz bulunması kolay, Akdeniz iklimini seven boyu 15-20 metreye, genişliği 10-14 metreye ulaşabilen, 150 yıl kadar yaşayan ve orta hızda büyüyen kalın gövdeli bu ağaçtan bahsedeceğim metrelerce boya ulaşması yıllar aldığından saksıda uzun bir müddet bakabilir budama bakım gibi dertleri olmadığından sevdiği koşulları sağlarsanız oda size karşılığını verecektir.

Fıstık çamı ağacından düşen kozalaklar yada kabuklu fıstıkları bulduğunuzda bunları çimlendirmek için kullanacağız en iyi mevsim Eylül ayı sonları veya Mart ayı sonlarıdır her dönemin avantajları farklı Eylül ayında çimlendirdikleriniz daha 3-5cm lik boya ulaşınca sert kış koşulları ile başa çıkmak zorunda kalır çoğu atlatamayabilir. Fıstık çamı özellikle köklerini dikey olarak sürekli aşağı salar bu nedenle biraz derin saksı kullanılmalıdır (25cm yüksekliğinde), toprak olarak büyük ağaçlar taşlı, yamaç ve sert toprağı sevseler de küçük filizlerde bu koşullar ağır geliyor ve taşlaşan toprakta kökleri gelişemiyor gövdeleri kırılabiliyor bu nedenle biraz saksı birazda normal toprağın karışımından çok sertleşmeyen bir toprak karışımı yapın ve çam fıstıklarını kabuğuyla fıstık boyu kadar toprağın altında kalacak biçimde, sivri uçları aşağı dönük biçimde olacak şekilde toprağa batırın (çok derine atmayın hafifçe üzeri kapansa yeterli) sonra düzenli olarak nemlendirin. Saksı toprağı havayı daha da geçiren bir özelliğe sahip olduğundan çabuk kurur suyu çok iyi tutmaz bu yüzden nemlendirmeyi hiç ihmal etmeyin hep kontrol edin birde kuşlar ne hikmetse toprağı eşeleyip o fıstıkları bulup yerler saksınızı güzel muhafaza edin.

Fıstık çamı fazla suyu sevmez ilk zamanlarda nemine dikkat edilmelidir fazla sulandığında ise köklerde çürümeler görülür ve filizleriniz ölür, susuzluğa karşı oldukça dayanıklıdır, bol güneşi sever soğuk ve rüzgarı sevmezler bunlarda önemli bir not olarak bir köşede bulunsun. Saksının sürekli yerini değiştirmeyin bu kriterlere göre bir kere yerini ayarlayın ve öyle kalsın.

Çimlenen fıstıklarımız ilk etapta kabuğu ve fıstığı ile dışarı çıkar sonra şemsiye gibi açılır bu açılan tellerin ortasından esas gövde çıkmaya başlar ve bu açılan teller ileride kurur, yaklaşık 1yıl içinde 7-8cm boya ulaşacaktır ve bu bir yıldan sonra dikine uzayan filizden yavaş yavaş yanlara doğru dalların ayrılmaya başladığını göreceksiniz. Toprak değişimi yapılırsa eğer mesela saksıyı büyütmek vs. mutlaka bulunduğu toprağı ile aktarmalıyız kökün etrafındaki toprakları temizlemeye falan çalışmayın köke rüzgar kesinlikle değmemelidir ve toprak değişimi hiç beklemeden yapılmalıdır ve yine bahar mevsimi seçilebilir çünkü tehlikeli bir dönemdir yeni toprağa adapte olması.

Özellikle büyük fıstık çamları altında sonbahar yağmurlarından 10-15 gün sonra kendiliğinden çimlenmiş ve bazen de uygun bir ortamı bulup kendini hem korumuş hem de aylarca büyümüş olan fıstık çamı filizlerini bulabilirsiniz bunları bulduğunuzda da köklerinin boylarının 3-4 katı kadar dikine olarak aşağı inmiş olduğunu düşünerek el küreği ile oldukça derinden toprağı ile almalısınız.

Bana daha hızlı ve doyurucu çözümler lazım diyorsanız bu anlatımımızdan yola çıkarak meyve ağaçları, saksıda domates, biber gibi sebzelerde yetiştirebilirsiniz emin olun böylesi bir uğraş sanalından çok daha huzur ve keyif vericidir.

SiteSahibi19 Şubat 2011, CumartesiOkunma: 12923

 

Makaleye Ait Yorumlar

Özgür Güneş
18 Ocak 2012, Çarşamba

İnternette fıstık çamı hakkında dünya kadar bilgiye ulaştım ama hiçbir sitede, fıstıkçamının yıllara göre ortalama büyüme grafiğine rastlayamadım. Başka bir deyişle fıstık ağacı örn. 5., 10., 15. yılında kaç metre uzunluğa ulaşır? Bu konuda bilgisi olan var mı?


SiteSahibi
30 Mayıs 2011, Pazartesi

Anladığım kadarıyla büyüttüğünüz çamınızda büyüme yok bunların olası sebebi saksısın küçük kalması, kökler ne kadar yayılabilirse üst gövdede o denli değişim olacaktır ayrıca verimsiz bir toprak değil toprak+saksı toprağı karışımı yaparsanız köklerin yayılması için elverişli olacaktı ve ben şahsen kendim saksılarımı güllerin yaprakları arasında saklanacak vaziyette hafif gölge hafif güneş alacak biçimde yerleştirdim ve 2 günde bir yağmur alır gibi suluyorum toprak suyu yavaşça içiyor ve gövdeleri de ıslanıyor ama bunu akşam güneş battıktan sonra yapıyorum çok sulamadan hafif nemlense yeterli.


ERAY UÇMAK
30 Mayıs 2011, Pazartesi

Yazdıklarınızla hemen hemen aynı deneyimleri paylaştığım iki adet pamukta filizlendirip şu anda yaklaşık 55-60 cm boya ulaşan fıstık çamlarımdan bir tanesi yaklaşık 6 aydır kuru ve hiçbir filizlenme yok.Bu konu hakkında önerebileceğiniz birşey varsa çok mutlu olurum


Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Tarih boyunca yeryüzünde bulunan altını 200 kat daha fazlasının okyanuslarda bulunduğunu, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3