BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Ne Kadar Petrolümüz Kaldı?
 Kategori: Dünyanın Büyük Sorunları

Dünyanın mevcut fosil yakıtlarına baktığımız zaman ekonomik ömürler açısından dünyanın yaklaşık 50 yıllık petrol rezervi kaldı diyebiliriz. Tüketim artan hızla devam ederse dünyadaki petrol rezervleri 40 - 45 yıl sonra tükenmiş olacak. Petrol, yaklaşık üçbin ürünün doğrudan, binlercesinin de dolaylı yoldan ham maddesi durumundadır. 21. yüzyılda dünyada tüm dengelerin değişeceği bir dönem olabilir.

Dünyadaki enerki tüketim hızı ise, fosil yakıtların oluşum hızının 300.000 katı şeklindedir. Bir başka ifade ile, bir günde bin yılda oluşan fosil yakıt tüketilmektedir. Bu değerler alternatifi olmayan ve kısıtlı bir kaynağın tüketimi için oldukça ürkütücü bir hızdır.

Yapılan tespitlere göre rakamsal dünya petrol üretim/tüketim ve rezerv bilgileri
Dünya Petrol Rezervi : 1687 trilyon varil
Günlük Petrol Tüketim: 86 milyon varil

Dünya değişik ve daha çevresel enerji kaynakları arayışındadır, bunlarda da epey yol kat edilmektedir. Demiryolu, elektrikli otomobil ve otobüsler vb yeryüzündeki hareket için kayda değer gelişmelerdir. Fakat büyük sorun hava yolu ve deniz yolu trafiği içindir şu anda siz bu makaleyi okurken 11.000 uçak ve 2.000.000 yolcu uçuyor diyebiliriz. Uçakların jet motora sahip oldukları düşünüldüklerinde bu gücü verebilecek sistem yakıt ile mümkün görünüyor. Aynı şekilde deniz yolu trafiğinde özellikle taşımacılık yapan büyük tonajlı gemilerin devasa motorları yine yakıt sistemi ile hareket gücünü yakalayabilmektedir. Özellikle bahsettiğimiz bu önemli trafiğinin durması 21.yüzyıl için belkide en korkunç senaryo olacaktır.

Peki petrol biterse neler olur?
- Uluslararası ulaşım durma noktasına gelecek
- Uluslararası ticaret duracak
- Kalan petrolün değeri çok pahalı olacak
- Sanayi sektörü büyük zarar görecek
- Uzay çalışmaları büyük ölçüde azaltılacak
- Geri dönüşüm çok değerli hale gelecek
- Savaşlar duracak, askeri yakıt korunacak

Dünya bu süreçte belki bazı alanlarda petrolden uzak bir yaşantıya hazırlanabilir fakat bazı alanlarda duyulan ihtiyaç ise gün geçtikçe artıyor bu durumu sorunsuz atlatmak oldukça güç bir durum olarak dünyanın karşısında duruyor.

SiteSahibi7 Haziran 2017, ÇarşambaOkunma: 407

 

Makaleye Ait Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış.
Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Boğazlı kırlangıçların uçmaya başladıkları andan itibaren hızlarının 3 saniye içinde 128 km/h’e ulaştığını, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3