BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Bilimin Açıklayamadığı Gerçek, Zaman!
 Kategori: Uzay ve Bilim Teknik

Zaman uzaysal boyutu olmayan bir süreklilik... Farkında olduğumuz fakat açıklamakta zorlandığımız en önemli kuram. Kimi fizikçilere göre zaman diye bir şey yok beynimizdeki algıların sıralamaya girmesi; kimi fizikçiler için ise zaman, çok sayıda şimdinin sıraya girmiş hali şeklinde bir değerlendirmeden oluşuyor. Bugün pek çok bilim insanı artık zamanın ne olduğunu ve kaynağını da açıklanması gerektiğini düşünüyor.

20. yüzyılda öğrendiğimiz en devrimsel şeylerden birisi, zamanın sabit olmamasıydı. Sana göre zamanın akışı farklıdır, bana göre farklıdır. 1905 yılında Özel Görelilik kuramını ortaya koyan Albert Einstein şu şekilde bir tahminde bulunmuştu; “iki saat bir araya getirildiğinde ve birlikte senkronize edildiğinde ve daha sonrasında saatlerden biri diğerinden uzaklaştırılıp geri getirildiğinde, hareket ettirilen saat, senkronize edildiğinden beri sabit yerinde tutulan saatten daha geri kalmıştır.” Einstein işte bu durumun özel görelilik kuramının bir sonucu olduğunu ve bazılarının öne sürdüğü gibi bir paradoks olmadığını düşündüğünü söylemiştir. Özel görelilik kuramı ile birlikte zaman anlayışımız tamamen değişti. Bu yeni anlayışa göre zaman mutlak değildir ve farklı gözlemciler için farklı hızlarla akar.

Zaman, mekan, hareket, birbirlerinden bağımsız değildirler. Aksine bunların hepsi birbirine bağlı izafi olaylardır. Cisim zamanla, zaman cisimle, mekan hareketle, hareket mekanla ve dolayısıyla hepsi birbiriyle bağımlıdır.

Özel görelilik zaman için inanılması güç pek çok öngörülerde bulunmuştur:
- Cisimler hızlandıkça zaman cisim için daha yavaş akmaya başlayacaktır, ışık hızına ulaşıldığında zaman durmalıdır.
- Cisimler hızlandıkça kütlelerinin bir kısmı kinetik enerjiye dönüşür, durağan kütleye sahip cisimler hiçbir zaman ışık hızına erişemeyeceklerdir.
- Cisimler hızlandıkça hareket doğrultusundaki boyları kısalmaya uğrayacaktır.
- Hiçbir cisim ışık hızından hızlı gidemez.

Bu öngörülerin pek çoğu deneylerle ispatlanmış ve doğru çıkmıştır:
- İçlerinde çok hassas atom saatleri taşıyan uçaklar değişik yönlere doğru değişik hızlarla hareket ettirilmiş ve saatlerin kuramın hesaplarına yeterince uygun olarak yavaşladığı/hızlandığı gözlenmiştir.
- Zamandaki yavaşlamanın sadece saatte meydana gelmediğini, gerçekte yaşandığının kanıtı ilk olarak nötrino ve mümezon deneylerinde ortaya çıkmıştır. Güneşten dünyamıza gelen nötrino ve müonların ışık hızına çok yaklaştıkları için ömürlerinin dünyada üretilen durağan olanlara göre çok daha uzun olduğu görülmektedir.
- Parçacık hızlandırıcılarındaki hızlandırma deneylerinde bugüne kadar kütlesi olan hiçbir cisim, atom veya elektron, ışık hızına çıkarılamamıştır. Hız arttıkça kütlesi de arttığı için ivmelendirilmesi zorlaşmaktadır.

Zamanın akıp akmadığı veya hangi yönde aktığı çözülmeyi bekleyen konular arasındadır. Uzayda oluşan her şey zamanın içindedir. Sebep sonuç ilişkisi zaman akış oku ile ilgili olup tersine zaman oku da teorik olarak mümkün gibi görünüyor. Zaman ışık hızı ile ilintili olduğundan, maddenin ışık hızına yaklaşması durumunda zamanının yavaş akması, ışık hızında durması ve ışık hızının ötesine geçmesi durumunda da tersine akması... Atom altı parçacıkların ışıktan hızlı hareket ettiği ve zamanlarının gelecekten geçmişe doğru aktığı veya içinde bulunduğumuz uzay zamandan başka sonsuz sayıda da ihtimalin olabileceği hipotezleri modern fiziğin ve rölativite teorisinin temelini oluşturan konulardandır.

Dünya üzerinde maddenin yaşlanması ve ölümü ile ilişkilendirdiğimiz için bize akıp giden bir hareketlilik gibi görünse de aslında zamanın ne olduğu bilgisi dünyamızın dışında evrenin bütününde gizli. Işık ile etkisi, kara deliklerdeki etkisi, uzayın bükülmesi gibi şu anda erişemediğimiz noktalarda gizlide belki de. İşte bu yüzden zamanın ne olduğunun aydınlanması ve bilimsel açıklaması için biraz daha zamana ihtiyaç var belkide…

SiteSahibi13 Nisan 2017, PerşembeOkunma: 536

 

Makaleye Ait Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış.
Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Büyük bir kayın ağacının 72 kişinin 1 günlük oksijen ihtiyacını karşıladığını, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3