BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Sigaranın Zararları Nelerdir?
 Kategori: Sağlık ve Şifa Üzerine

Sigara, Genç ve yaşlılar için oldukça zararlı olduğu gibi pek çok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. Tütün, dünyada önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Sizde sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız kendinize bir iyilik yapın ve bu yeni yıla yepyeni bir başlangıç yarak girin sigarayı bırakın! Makalemizde sigaranın sağlığa zararlarından bahsedeceğiz.

İşte Sigaranın Sağlığa Zararları;

Hamile Kadınlardaki Risk: Gebe kadınlar ve bebekleri için oldukça zararlı olup doğduklarında %65’lik kısmı sakat dünyaya gelmesine neden olur. Bunun yanı sıra düşük doğumlara ve bebekte gelişme geriliğine neden olur.

Sırt ve Bel Ağrıları: Sigara, omurilikteki disklere normalin altında oksijen gönderilmesine neden olduğu için sırt ve bel ağrıları ortaya çıkmaktadır.

Şeker Hastalığı: Sigara insülin hormonunun salgılanmasını azaltarak vücutta dengeleri bozar hatta bazen tamamen insülin salgısını keser ve bu durumda şeker hastalığına yol açar.

Gırtlak Kanseri: Günlük 25 adet gibi bir miktarda sigara içiyorsanız gırtlak kanserine yakalanabilirsiniz. Buda ilerleyen zamanlarda konuşma zorluğu yaşamanıza, daha sonrasındaysa tamamen konuşma güçlüğüne sebebiyet verir.

Akciğer Hastalıkları: Akciğerlerde çeşitli hasarlara, astım ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olur. Bronşlarda ve akciğerlerde birçok çeşit kanserin oluşmasına neden olur.

Ağız Kanseri: Sigara bu kanser türünün tek nedenidir.

Diş Hastalıkları: Sigara içmek, dişlerin sararmasına ve kararmasına neden olduğu gibi diş kaybını da ortaya çıkartmaktadır. Ayrıca ağız kokusu yapar, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar.

Kalp Damar Hastalıkları : Damar sertliği ve tıkanıklığına sebep olmaktadır. Beyin ve kalpte damar tıkanıklığına neden olur. Kalp krizi ve tansiyon yükselmesi görülür.

Vücut Dengesine Etkisi : Vücutta yorgunluk, uykusuzluk hali, stres, gerilim, performansta düşme ve reflekslerde azalmaya sebep olur.

İyileşme Zorluğu: Sigara kullanan kişilerin yaraları içmeyenlere göre daha zor kapanır. Daha kötüsü ise ameliyat sonrası yaralarının iyileşmeme olasılığı olmasıdır.

Diğer Zararları : Bütçenize yük olur, çevre kirliliğine yol açar, yangınların en önemli sebeplerindendir.

İşte sayabildiğimiz bu vb. birçok nedenden dolayı öncelikle size sonrada sevdiklerinize (pasif içici durumuna düşürerek) bu zararları vermek istemiyorsanız şimdi sigarayı bırakmanın tam zamanı... Unutmayın sigara içen/içmeyen bireyin çocuklarında da aynı orantıda içme/içmeme eğilimi gözlenmektedir.

SiteSahibi4 Ocak 2017, ÇarşambaOkunma: 831

 

Makaleye Ait Yorumlar

Okuruz
12 Şubat 2017, Pazar

Bende elektronik sigarayla asmaya calisiyorm


Sansyorumu
10 Şubat 2017, Cuma

61 günlük oruca başladım, ilk ay bitti bir veya iki defa aradım sigarayı. Ancak normal zamanda yarım saatte bir içiyorum. Demekki kafada bitebiliyormuş becerebilene.


Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Kuşlar içinde en büyük yumurtanın deve kuşu yumurtası olduğunu,bu yumurtaların yaklaşık 1,5 kg ağırlığında olduğunu, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3