BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Dünyanın Gelecek Problemi Nükleer Atıklar
 Kategori: Dünyanın Büyük Sorunları

Nükleer enerji deyince aklımıza hep korkutucu bir manzara ve kontrol edilemeyecen bir gücün sembolü geliyor. Aslına bakarsak yeryüzü ile bağdaşmayan bir kavram... Nükleer olaylar uzayda meydana gelen olaylar, dünyada ise bir tabiat ve yaşam var. Artan nükleer enerji ihtiyacı ve çalışmaları önümüzdeki dönemde atıklarla ilgili büyük bir problemin başlayacağına işaret ediyor.

Nükleer santrallar ilk yapıldığında, (yakın bir dönem 1960lı yıllardan bahsediyoruz) nükleer atık problemi telafuz edilmeyen bir durumdu fakat sonradan bu atıkların imhası, saklanması ve depolanması durumu ortaya çıktı. Bugün radyoaktif atıkların nasıl depolanacağı hala tartışılmaktadır. Nükleer enerji santrallerinden çıkan yüksek radyoaktif atıklar için hala dünya çapında bir depo bulunmamaktadır. Bir dönem çözüm olarak atıklarından denizde saklanması, yer yüzeyine yakın bir şekilde gömülerek saklanması gibi çözümler uygulanıyordu fakat şimdi gelecekte bir çözüm bulma yada atıktanda bir enerjiye dönüşüm umuduyla yüksek radyoaktif atıklar depolarda saklanmaya başlandı.

Bu tehlikeyi dahada net bir biçimde özetleme gerekirse; radyoaktif yok olmanın yarılanma süresi plütonyum için 24.000 yıl, neptunyum için 2.000.000 yıl, iyotta için 12.000.000 yıl gibi muazzam süreleri kapsamaktadır.

Şu anda aktif olarak çalışan nükleer santrallerin her yıl yaklaşık 12.000 ton ürettiği ve depolanmasının hem problem hemde ek maliyetler oluşturduğu ortadadır. Radyoaktif elementlerin yarılanma süreleri ancak nötron takviyesiyle indirgenebiliyorken bir de bu iş için ayrı bir teknoloji ve maliyet gerekiyor.

Nükleer atıklardan kurtulmanın en etkili yolu, belkide bir zamanlar uçuk bir proje olarak ortaya konulan uzaya gönderme fikridir. Çünkü nükleer ışımanın yeri ancak uzaydır insanların yaşam ortamı olan toprak, su ve hava gibi ortamlarla bu kadar uzun yıllar yalıtımlı bir biçimde sağlamak çok sağlıklı ve kesin başarılı bir çalışma olarak görülmüyor.

Radyoaktif atıkların çevre ve insan sağlığını etkilememesi, insanların ve çevrenin en etkin şekilde korunması amacı ile bütün dünyada çalışmalar sürdürülmektedir. Bu amaçla, radyoaktif atıklar ve atık nihai bertaraf tesislerinin envanterleri, gelecek nesillerin de açık şekilde bilgilendirilmesi ve atık kayıtlarına kolaylıkla ulaşmalarını sağlayacak koşullarda düzenlenir ve saklanır. Yine tehlikenin büyüklüğü ve sürecin uzunluğu endişe oluşturmaya yeterlidir. Ya radyoaktif elementleri zararlı ışıma yapmayan farklı bir elemente dönüştürmeyi başaracağız yada dünyanın geleceğine zararlı ve çözülmesi büyük sorunlar bırakacağız.SiteSahibi7 Aralık 2016, ÇarşambaOkunma: 701

 

Makaleye Ait Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış.
Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Çakmağın kibritten önce bulunduğunu, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3