BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Breakthrough Listen Girişimi Nedir?
 Kategori: Nedir? Bilgi Köşesi

Breakthrough Listen Girişimi, yakın bir zamanda bilim meraklıları tarafından kurulan ve teknoloji zenginleri tarafından desteklenen bir oluşumudur. Uzaydan yayılan sinyalleri dinlemek farklı farklı testlerde bu sinyallerin uzaylılardan geldiği doğruluğunu ispatlamak ve uzaylıların varlığını ortaya koymak için kurulmuştur, ileri safhalarda belkide haberleşme gibi düşüncelerde kurgulanmış olabilir...

Londra'da Kraliyet Bilimleri Akademisi'nde başlatılan Breakthrough Listen (Çığır Açan Dinleme) girişimi dünya dışında yaşam olup olmadığının araştırmasını yapacak. Dünyamıza yakın yaklaşık 1milyon yıldızdan gelen sinyallerin analiz edilmesi ve bu işlemin yaklaşık 10 yıl sürmesi planlanıyor. Projenin maliyeti yaklaşık 100 milyon dolar.

Kanadalı bilim adamlar 2,5 Milyon yıldızı inceledi ve bunların 234 tanesinden diğerlerine göre farklı sinyaller aldı, Kanada Laval Üniversitesi bilim insanları gelen sinyallerin insan dışı varlıklar tarafından gönderildiğini iddia ediyor. Stephen Hawking ve Mark Zuckerberg de desteklenen ve uzaylıların varlığını ispatlamak üzere kurulan Breakthrough Listen Girişimi de işte bu tür haberlerin peşinde.

Benzeri çalışmalar daha öncede yapılmaya çalışılmıştı fakat şu anda yapılan çalışma eski çalışmaların yaklaşık 10 katı daha büyük bir yıldız sistemini tarama üzerine kurgulandı ve destekleyen pek çok bilim insanına sahip.

Breakthrough Listen (Çığır Açan Dinleme) girişimi uzayı dinleme projesi için ABD Batı Virginia eyaletindeki Green Bank teleskobu ve Avusuralya daki Parkes teleskobu olmak üzere en güçlü teleskopları kullanacak.

Uzay araştırmaları alanında her bilim insanının farklı görevler üstlenmesi;marsta yaşam, uzayda farklı medeniyet arayışı, yaşanılabilir gezegen arayışı ve yıldızlararası seyahat gibi çok çeşitli branslarda olması bu alanda yakın zamanda büyük yol alınacağının habercisi gibi. Proje çalışması sırasında gelecek haberleri ve elde edilecek bulguları merakla bekliyoruz.

SiteSahibi29 Kasım 2016, SalıOkunma: 617

 

Makaleye Ait Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış.
Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Ağaçların büyürken genişleyip gövdeye her yıl bir halka kazandırmış olduğunu, ve bu halkaların sayılarak ağacın yaşının bulunabilineceğini, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3