BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Evrenin Büyüklüğü ve Sayılarla Evren
 Kategori: Uzay ve Bilim Teknik

Evren hayal gücümüzün de ötesinde muazzam bir büyüklüğe sahip ve ilk patlamadan sonra hala genişlemeye ve büyümeye devam ediyor. (Galaksilerin birbirinden uzaklaşması ile bu kanıya varılıyor) Ta ki, büyük çöküşün yani bu büyümenin durup sonra geri içe çökme süreci başlayana dek... Aklımızın sınırlarını zorlayacak evrenin büyüklüğünü sayılarla ifade etmeye çalışacağız.

Gözlemlerin ve verilerin elde edilmesinde kullanılan en önemli argüman Hubble Uzay Teleskobudur. 1990 yılında yörüngeye oturtulan gelişmiş bir çok özelliğe sahip ilk ve en büyük uzay teleskobudur. Evrenin taranması ve en uzak noktaların gözlemlenerek verisel istatistiklerin çıkarılmasında, kısacası evrenin haritasının çıkarılmasında payı büyüktür.

Şimdi evrendeki ögelerin birbirleri içerisindeki durumundan bahsedelim böylece vereceğimiz sayısal büyüklükler çok daha iyi anlayacağız.
- Uydu, bir gezegenin etrafında ve çekim alanında kalan en küçük cisimler
- Gezegenler, bir güneş sistemi içerisinde ve çekim alanın kalan cisimler
- Güneş sistemleri, galaksiler içinde kalan cisimler
- Galaksiler, evrenin içerisinde kalan sarmal bulutsu yapılar
- Evren, karanlık madde içerisindeki kalan tüm cisimler
- Paralel Evrenler, eğer varsa evrenlerin farkı katmanlarda benzer halleri

Hubble Uzay Teleskobu ile görülebilen tüm galaksiler verisel olarak hesaplanmaya çalışıldı buna en uzak, en zor görülen galaksilerde dahil edildi. Çıkan rakam muazzam bir büyüklüğü ifade ediyor, gözlemlenebilir galaksi sayısı 2 trilyon civarında.... Dana önce bu rakamın 200 milyar olduğu sanılıyordu fakat uzun çalışmalar sonucu en uzak ve en zor görülenlerde dahil edilince rakam 2 trilyon civarında ve bu rakamın görülebilir evrendeki rakam göremediğimiz kısımları hesap edilemiyor.

Galaksilerin birbirinden uzaklığı yaklaşım 150bin ışık yılı gibi muazzam bir değerde, 2 trilyon galaksinin her biri için birbirleri arasında ortalama bu uzaklıklar olduğunu düşünürsek ve sürekli de birbirinden uzaklaşmaya devam ettiğini düşünürsek mekansal büyüklüğünde inanılmaz rakamlarda olduğunu düşüneceğiz.

Bizim içinde bulunduğumuz samanyolu galaksisi için, bünyesinde bulundurduğu yıldız sayısının 200 milyar olduğunu ve her yıldız sisteminde gezegenlerin olduğunu varsayarsak evrenin büyüklüğü hakkında muazzam verilerin ortaya çıktığını düşünebiliriz.

- Paralel evrenler x 2.000.000.000.000 (2trilyon) galaksi
(paralel evren teorisinin gerçek olduğunu düşünürsek)
- 2.000.000.000.000 galaksi x 200.000.000.000 yıldız
(her bir galakside milyarlarca güneş sistemi düşünürsek)
- 200.000.000.000 yıldız x 10 gezegen
(her bir güneş sisteminde gezegenler düşünürsek)
- Sonuç : 2trilyon x 200milyar x 10 gibi muazzam sayıda gezegen
(Hubble Uzay Teleskobu ile görülebilen değerler üzerinden)

İşte aklın sınırlarını zorlayan bu muazzam rakamlara ulaşırız. Bu veriler ile sadece samanyolu galaksisinde canlı yaşamına elverişli 40 milyar gezegen olduğu düşünülüyor. Bu rakamı galaksi sayısına orantılarsak evrende yaşanılabilir çok fazla gezegen olduğu ortaya çıkıyor ve biz hala yalnız olduğumuzu mu düşünüyoruz?

Bu sebeple evrende yeni yaşam alanları, dünya benzeri gezegenler arama çalışmaları büyük bir heyecanla sürüyor, gelişen teknoloji ile birlikte belki de bu yaptığımız rakamlarında çok küçük kaldığı gerçek değerlerin bu rakamlarında çok daha üzerinde olacağını görürsek şaşırmamak gerekecektir. Bir gün evrende bizim dışımızda uygarlıklara sahip canlılarla karşılacağımız düşüncesindeyiz! Bunu bakalım zaman nasıl gösterecek.


SiteSahibi4 Kasım 2016, CumaOkunma: 689

 

Makaleye Ait Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış.
Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Kurtların yiyeceklerini 30 km taşıyıp yavrularına götürdüğünü, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3