BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Yapay Zeka İnsanlığın Sonumu Olacak!
 Kategori: Uzay ve Bilim Teknik

Bilim kurgu filmlerinde çokça karşılaştığımız robotların dünyayı istila etmesi ve teknolojinin ve silahların kontrolünü ele geçirerek insanlığı ele geçirmesi gibi konular şimdi gerçek hayatta bir soru olarak karşımızda duruyor! Yapak Zeka insanlığın sonu olur mu? Kendi elimizle insanlığı tehlike atarmıyız? bu konu hakkındaki fikirlerimiz ve ünlü bilim adamlarının fikirleri neler ele alacağız.

Dünyanın önde gelen bilim insanlarından Profesör Stephen Hawking yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceği uyarısında bulundu. Hawking, "Yapay zeka, kendisini geliştirmeyi sürdürebilir ve hatta kendisini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz" dedi.

Aslında Hawking söyleminde çokda haksız sayılmaz. Yazılım geliştirme süreçlerinde algortima dediğimiz bir olasılıklar döngüsü üzerine yazılım inşa edilir, tahmin edilen tüm olasılıklar ve bir düzene sokularak programlama yapılır. Bu yapılan programlama tamamen insan kontrolünde ve oluşturulan algoritma dışına çıkamayacak bir sistemdir.

Yapay zekada ise durum bambaşka bir boyut kazanıyor bu algoritma serbest bırakılıyor ve teknolojik işlemci kendi kendine olmayan yordamlarda hesaplama ve karar verme işlevlerine başlıyor buda yapay zekanın temelini oluşturuyor. Programcının bile öngöremeyeceği bir gidişat ve karar verme süreci başlıyor.

Gelişen teknoloji ile üst düzey silahlar, enerji santralleri, ulaşım ve trafik işleri kısacası herşey otomasyon üzerine inşa edilmiş ve sabit programlı insan kontrollü yürüyen çalışmalardır yapay zeka gelişimi ile bu alanlarada sıçrayacaktır örneğin trafik lambaları yanması trafiğe göre kendi karar veren bir sistem, kıtalar arası savunma füzesinin kontrolündeki komutanın düğmeye basmasını beklemeden bir tehdit anında milisaniyeler içinde karar verip kendini fırlatması vb gibi. tüm olasılıkların işleyisi hem kolaylık hemde tehlike arz etmektedir.

Bu tehdit bilişim korsanlarının yönetmesi değildir bu tehlike bugünde zaten var, tehlike yazılımın kendi kendine kararlar alıp alka gelmeyecek yordamları yürütmesi ve kendi kontrolü ile kendini zararlı hale getirmesidir. Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz durumlar bakalım ne derece kontrol edilebilecek yakın zamanda göreceğiz.

SiteSahibi24 Ekim 2016, PazartesiOkunma: 605

 

Makaleye Ait Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış.
Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Dünyanın en hızlı hayvanının Çita olduğunu ve hızının saatte 112 km’ye kadar ulaştığını, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3