BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Asrın Yeni Belası! Et Yiyen Bakteriler
 Kategori: Dünyanın Büyük Sorunları

Gün geçmiyorki dünyayı yeni bir felaket, yeni bir baş edeceği sorun sarmasın... İşte dünyayı tehdit eden yeni bir problem! Et yiyen bakteriler. Anlıyoruz ki insanlık yeni ve cidd bir tehdit altında, ortaya çıkan senaryolar bir hayli ürkütücü ve korkutucu boyutlarda. İşte bu bakterinin neden oluştuğu ve insanlığı tehdit edecek boyutlara nasıl geldiği üzerine bu makalemizi hazırladık.

Ünlü bir petrol şirketi Meksika Körfezinde 2010 yılında yaşanan bir petrol faciası ile denizde büyük bir kirliliğe sebep oluyordu. Bunun şirkete zararı yaklaşık 27 milyar dolara mal olmuştu ve çözüm olarakta denizde dağılmakta olan petrolü yiyerek tüketecek sentetik bir bakteri üretme fikri en uygun çözüm görülmüştü.

Bu işi çözümü için yaklaşık 20 bilim adamından oluşturulan bir ekip kuruldu sentetik bakteri üretilerek çözüm geliştirildi fakat işler tahmin edildiği gibi kontrollü olmadı. Petrol kirliliğini tüketecek bu bakteri zamanla mutasyona uğradı şimdi canlılarada saldırmaya başladı.

Avrupa, ABD ve Akdenizde bakterinin büyük bir hızla yayıldığı belirtiliyor, bu bakteri petrol kirliliği için denize salındığından dolayı yayılma yöntemi bu noktada daha hızlı. Bulaşma şekli şu anda görüldüğü haliyle suya giren canlıların vucutlarındaki yara, kesik, çiziklerden vucuda girmesi yoluyla diğer bir bulaşma şekli ise çiğ olarak tüketilen deniz ürünlerinden vucuda girmesi yoluyla... Vucuda yerleşen bu baktarı deri ve kaslardan başayarak canlıyı hızlı biçimde tüketiyor.

O halde şu anda bildiğimiz üzere; yara kesikler için pansuman yapmanın ne derece önemli olduğunu bu tarz yaralanmalarda yaranın ciddi olarak kapanmadan ortak paylaşım alanlarından ne derece uzak durmak gerektiğini ve pişmemiş ciğ ürün tüketmenin sakıncalarını da anlamış bulunuyoruz. Şimdilik bir tedavi yöntemi çıkana kadar bu noktalara çok daha dikkat etmekte fayda var.


SiteSahibi19 Eylül 2016, PazartesiOkunma: 692

 

Makaleye Ait Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış.
Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Bir sineğin hızının saatte 8 kilometre olduğunu, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3