BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Dondurulan İnsanlar ve Cryonics Projesi Nedir
 Kategori: Uzay ve Bilim Teknik

Benjamin Franklin 1773 yılında, ölümsüzlük araştırması yapan bir bilim adamı Jacques Dubourg bir mektup gönderir... "Keşke insanları dondurup ileride uyandıracağımız bilimsel bir metot mümkün olsaydı. Bu sayede Amerika’nın 100 yıl sonrasını bir günlüğüne görebilmeyi, ardından ölmeyi bile kabul edebilirdim. Bunu normal bir ölüme kesinlikle tercih ederdim. İleride bilimimizin bunları da başaracağından hiç şüphem yok." demiştir.

Cryonics projesi, ölen insanların dondurularak yıllar sonra tıbbın ilerlemesiyle hastalıkların çözümleneceği bir zamanda tekrar uyandırılmasını amaçlayan bir programdır. Şu anda 230 cansız vücut, sıvı nitrojen dolu metal silindirler içerisinde eksi -196 derecede tıbbın ilerleyip pek çok hastalığa çözüm ürettiği bir gün kendilerini yeniden uyandıracağı günü bekliyor. Cryonics projesi özellikle kurbağalardan esinlenilerek kış uykusuna yattıkları bir dönemde kalp atışları dahi yapmadan böyle bir dönemi geçirmeleri üzerine ilham alınmıştır.

İnsanların tıbbi amaçlada olsa klinikte öldürülmesi yasak olduğundan bu proje ölen insanlar üzerinden yürütülmüştür. 1965 yılında ilk olarak dondurulan insan akciğer kanserinden ölen Amerikalı psikoloji profesörü James Bedford olmuştur. 1970 lerde bu proje popüler olmuş 1979 yılında dondurulan insanların bir izolasyon sorunu nedeniyle cürümeye başladığı ve projenin bir yerlerinde hatalar yapıldığı farkedilmiştir. Profesörün bedeni kurtarılmış fakat 9 bedenin çözüldüğü anlaşılmıştır.

Cryonics projesini yürüten en büyük şirket ABD’de 1977 de kurulan Alcor şirketidir, cryonics ar-ge faaliyetlerine önem vermiştir. Fakat 1990 yıllarında yöntemin hücrelere ve dokulara zarar verdiği fikri hüküm sürmeye başladığı için yeni bir yöntem belirlemiştir. 1990 yıllardan sonraki dondurma yönteminde gliserol kullanılmaya (hücreler içerisindeki suyun buzlaşmasının engelleyen camlaştırma teknolojisi) başlanmıştır. Çünkü önlem alınmadan insan dondurulduğunda buz kristalleri hücreleride sardığından hücre zarının yırtılmasına ve hücrelerin parçalanmasına sebep oluyor.

Yöntem nasıl işliyor konusuna gelirsek, Cryonics projesini yürüten şirketlerle anlaşma yapılıyor anlaşma iki türlü şekilde, tüm bedenin dondurulması mı? yoksa başın kesilip ileride tıbbın gelişerek başka bir bedene dikilebileceği düşünülerek sadece başın saklanması mı? Sonra bir sigorta yapılıyor ve ölene dek bu sigorta için primler ödeniyor aynı zamanda bir bilezik ve kolye takılıyor öldüğünüzde sizin bu projede olduğunuz anlaşılıp nereye başvurulması gerektiği gibi bilgiler yer alıyor. Ölen birey ilgili yere ulaştırıldıktan sonra buz kalıpları ile soğutuluyor, gögüs kafesi açılarak vucuttaki kan çekiliyor ve yerine -50 derece gliserol enjekte edilerek bütün vucudun -50 dereceye düşmesi sağlanıyor, adındanda sıvı nitrojen dolu metal silindirik tankta -196 derece bekletiliyor. Ölen kişinin mal varlığı dağıtılmıyor bir kısmı proje için kullanılıyor kalanıda birey adına banka hesabında tutulmaya devam ediyor.

Yöntem oldukça ürkütücü ve ölüm sonrası gececek ilk 15dk içerinde ruh ile bedenin ayrılmadığı, hayata döndürülmenin bu süreçte olabileceği varsayıldığı ve ileride tıbbın pekçok hastalığa, vücut nakillerini yapabilecek kadar gelişeceği düşünüldüğü için projenin üzerine gidiliyor. Dini açıdan ne derece doğru ne derece yanlış bilinmez fakat insanların bilinçli olarak yaşarken ölümü seçmek gibi bir yola girmediği ve tüm çalışmaların ölüm gerçekleştikten sonra yapıldığına dikkat çekmek gerekiyor.

SiteSahibi24 Mayıs 2016, SalıOkunma: 946

 

Makaleye Ait Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış.
Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Karıncaların yuvalarının yaklaşık 4-5 katlı olduğunu, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3