BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Karabasan Gelmesi ve Karabasan Nedir?
 Kategori: Nedir? Bilgi Köşesi

Karabasan hadisesi birçoğumuzun yaşadığı fakat ne olduğu tam olarak idrak edemediğimiz bir durum... Uyku esnasında uyanmak, üzerinizde bir ağırlık olduğunu hissetmek ve kıpırdayamamak, bağırmak isteyip bağıramamak sadece gözlerinizin etrafı gördüğü bir sır perdesi... Halk arasında karabasan gelmesi olarak nitelendirilen bu olayın aslında nasıl bir mucize olduğuna değinelim.

Karabasan olayı, uykuya daldıktan bir süre sonra şeytanın gelip göğse oturması boğazınızı sıkması nefes alamama hiçbir yerinizi oynatamama bağıramama yardım isteyememe şeklinde tarif edilen müthiş bir dehşet ve panik tablosu olarak tanımlanır. İşin içerisine diğer varlıkların sokulması ile bilinçlenecek olan bireyin ikinci bir vaka durumunda yaşayacağı panik ve korku da o derece daha yüksek olacaktır.

Diğer bir anlatım hali ise Karabasan olayının aslında bir uyku felci olduğudur. Bireyler, rüya gördükleri rem uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz, uyansa dahi birkaç dakika hareket edemez olma durumu... Olayın yaşanması sırasında da uykulu hal ile birtakım sesler duyduğunu veya şekiller gördüğünü sanılıyor olabilir. Tüm bireylerde eşdeğer bir değer göstermediğinden bazı durumlarda kısa süreli bazı durumlarda dakikalara varan sürelerde görülebilir.

Farklı bir açıdan baktığımızda karabasan olarak nitelendirdiğimiz bu olayın aslında yaratıcının bizleri korumak adına bizlere bahşettiği muazzam bir ilmin ürünü olduğunu görüyoruz. Şöyle ki; uykuda beynimiz adeta vucudumuzun sigortasını kapatır, göz ve solunum kasları dışında sistem bizim istemli kontrolümüzden çıkar böylece rüyada yaptığımız yürümek, koşmak, atlama, zıplama vb tarza eylemlerimizi vucudumuz yerine getirmediği için bizi uyku halinde başımıza gelecek tehlikelerden korumuş olur. Doğa üstü yaşanan olayların dışında tutabileceğimiz bu olay bir uyku felci ve yaratıcının bizlere verdiği bir güvenlik sistemidir.

Uyku felci olarak nitelendirilen bu olayın yaşanış hızı bazen saniyeler, bazen dakikalar sürdüğü için birey farkına varamamakta yada farkına varıp panik yaşamaktadır.

Bu olayın yaşanmasına sebep sayılabilen bazı durumlar;
- Sırtüstü yatmak,
- Düzensiz uyuma saatleri; şekerlemeler, çok veya az uyumak,
- Fazla stres,
- Ani çevre/yaşam tarzı değişiklikleri,
- Olaydan hemen önce görülen berrak rüya,
- Yapay uyku yardımcıları ve antihistaminler,
- Uyku öncesi açlık,


SiteSahibi9 Mayıs 2016, PazartesiOkunma: 1083

 

Makaleye Ait Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış.
Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Farelerin Avusturya hariç her yerde yaşadıklarını, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3