BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Yıldızlararası Yolculuk Çalışmaları Başlıyor
 Kategori: Uzay ve Bilim Teknik

Uzayda yaşam ve yeni yaşam alanları hakkında çalışmalar çoğunlukla bizim güneş sistemimiz içerisinde yapıldı. Fakat görülen bir gerçek varki bizim güneş sistemimiz içinde dünya dışında yaşam faktörtörüne halihazırda uygun bir gezegen yok. Mars gezegeni için yürütülen çalışmalarda gösteriyor ki, Orada bir yaşam sürdürmek zor şartlarda ve uzun süreçli çalışmalardan ibaret olacaktır.

Güneş sistemimiz dışında farklı yıldız sistemlerinde dünya benzeri gezegenlere rastlandı, atmosferi ve suyu bulunan gezegenler olduğu biliniyor. Şimdi bu durumda yapılması gereken ön araştırma için minik bir uzay aracı ile keşif yapmak ve sonrasında ise doğru bir karar vermiş olarak insansı yolculuklar planlamak olacaktır.

Rus milyarder işadamı Yuri Milner bilgisayar çipi boyutundaki uzay gemilerinin geliştirilmesi için 100 milyon dolar bütçeli bir araştırma programı başlatmış, bu projeye Facebook kurucusu Mark Zuckerberg de destek vemişti. Yine evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking, başka bir yıldız sistemine minik bir uzay aracı gönderme projesini destekleyici açıklamalar yapmıştır.

Düşünelen proje detaylarını vermek gerekirse; Öncelikli hedef Alfa Centauri yıldız sistemini ziyaret edebilecek bir uzay aracı inşa etmek. Güneşe en yakın yıldız sistemi olarak bilinen Alfa Centauri, güneşten uzaklığı yaklaşık 4,37 ışık yılı buda rakamsal olarak Alfa Centauri güneşe yaklaşık 41,515 trilyon kilometre uzaklıkta olduğu anlamına geliyor. Yani günümüzdeki en iyi teknoloji ile bu mesafe 70,000 yıl gibi bir sürede kat edilebilir. Burada en önemli nokta minik uzay aracının hızı olacak ışık hızına yakın hızlarda hareket ettirilmesi düşünülüyor bunun için dünya yüzetinde konumlandırılacak güçlü lazerler ile uzay aracına enerji sağlanacak ve ışık hızının %20 lik bir kısmına yakın hıza ulaşması sağlanacak.

20 yıl içinde geliştirilecek teknolojiler tahmin edemeyeceğimiz şekilde önümüzü açacak gibi görünüyor. İşte önümüzdeki yıllarda yapılan bu çalışmalar ile uzmanlar daha fazla araştırma ve geliştirme yaparak bu bahsettiğimiz mesafedeki yolculuk süresini 30 yıla indirebilecek bir uzay aracı geliştirmenin mümkün olabileceği kanısında birleşiyorlar.

Şöyle biraz geçmişe gidersek NASA nın Voyager1 uzay mekiği gerçek anlamda yıldızlar arası uzay yolcuğuna çıkan ilk insan yapımı araç olmuştur. Bundan 36 yıl önce fırlatılan uzay mekiği 13 Kasım 2015 verilerine göre artık güneşimizden 20 milyar km uzakta bulunuyor ve bizlere veri göndermeye devam ediyor.

Geçmişte Voyager 1 uzay mekiği gönderilirken çok gereksiz bir proje olarak görülmüş, bu derece bir sonuca ulaşacağı düşünülmemiş olabilir. Fakat yapılan hiçbir çalışma aslında boşa olmadı bu uçsuz buçaksız evrende elde edebildiğimiz harika veriler ve görüntülere ulaştık yine bir hayal gibi görülse de yıldızlararası yolculuk fikri bir başlangıç olacaktır ve tahmin edilemeyen sonuçlara ulaşılmasına imkan verebilecektir.


SiteSahibi19 Nisan 2016, SalıOkunma: 845

 

Makaleye Ait Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış.
Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Hastalanmayan tek hayvanın köpek balığı olduğunu, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3