BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Windows 10 Mobile | Geri Sayım Başladı
 Kategori: Cep/Mobil Dünya

Windows Phone işletim sistemi ile rakipleri Android ve IOS platformlarının karşısına çıkan Microsoft, ilk işletim sistemi ile pazarda beklenen başarıyı çok fazla yakayalamadı fakat kullanıcı isteklerini dikkate olarak yeni işletim sistemi Windows 10 Mobileyi hazıladı. Windows 10 Mobile ile birçok teknolojik yenilik beraberinde gelirken rakipleri ile arasındaki fark da kapanmaya başlıyor özellikle iş dünyasından büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Windows 10 Mobile, hem bilgisayar işletim sistemi hemde mobilde aynı sistemi sunması sebebiyle daha geniş bir sinerji oluşturmayı hedeflemektedir; daha geniş içerik senkronizasyonu ve yeni bir evrensel uygulama ekosistemi gibi. Bu ekosistem sayesinde bilgisayardaki Windows 10, Android ve iOS için geliştirilen uygulamalar bu platforma portlanabileceği gibi harici bir ekrana bağlayıp klavye ve mouse gibi donanımlarla tam bir çalışma ortamına dönüşümü sağlayacaktır. Bu önemli özelliklere ayrı başlıklar halinde değinelim.

Cortana (Akıllı Asistan)
Microsoft Windows 10, dijital assistan uygulaması Cortana ile hep PC hemde Mobil platformarda yazı veyas ses ile sizinle iletişime geçen akıllı bir uygulama olacak. Microsoft’un Apple’ın Siri’sine bir yanıt olarak karşımıza çıkan uygulama aynı mantıkta, akıllı hatırlatmalar yapan ve bilgiye daha hızlı ulaşmalarını sağlayan bir asistan olarak karşımıza çıkıyor.

Universal Uygulamalar
Microsoft Windows 10, masaüstü ve mobil ayrımını ortadan kaldırmayı hedefliyor. Windows 10 sistemi ile universal uygulamalar her cihazda aynı deneyimi sunacak. Microsoft uygulamaların tümünde bu özellik sağlanmışken yakın bir zamanda marketteki birçok uygulama için geçerli olacak.

Microsfot EDGE
Yeni bir tasarıma da ve yeni bir kod mimarisine sahip olan tarayıcının getireceği yeniliklerden arasında webde gezinirken not alma (tuş takımı veya kalem üzerinden), web sayfalarını kolayca başkalarıyla paylaşma ve okuma modu özelliği olacak. Daha hızlı ve daha yenilikçi bir tarayıcı göreceğiz.

Süreklilik (Continuum) Modu
Microsoft Windows 10 en yenilikçi özelliklerinden biri, kullanıcıları süreklilik (continuum) modu sayesinde pc türü cihazlarda, klavye-fare-dokunmatik geçişlerini kolayca yapabilecek.

HoloLens ile Holografik Deneyimler
Windows 10, dünyanın ilk holografik bilgi işlem platformu olarak da teknoloji dünyasında yeni sayfa açıyor. Geliştiricilerin holografik deneyimler tasarlamasını sağlayan bir dizi API içeren bu özellik Windows 10 uygulamalarının hologram olarak çalışmasını sağlayacak.

Xbox Live ve Xbox Oyunları
XBox Live ve yeni XBox uygulamaları da Windows 10 ile uyumlu olacak. Yani Windows 10 üzerinden XBox Live ve yeni XBox oyunlarına erişebilecek, oyuncular oyun anlarını kaydedebilecek ve yeni oyunları arkadaşları ile paylaşabilecek.

Bu yılın son aylarında çıkışını beklediğimiz Windows 10 Mobile, bir Insider olarak testlerini yaptığımız ve gelişimine geri bildirimlerle katkıda bulunduğumuz bir sistem oldu. Şu anda oluşan son sistemi ile gayet stabil ve günlük kullanıma uygun bir işletim sistemi halinde çalışıyor. Teknolojiye getireceği yenilikçi servisleri ve PC Mobil ayrımını ortadan kaldırmaya hedefleyen çizgisiyle iş dünyasında büyük talep göreceğiniz düşünüyoruz.

SiteSahibi11 Kasım 2015, ÇarşambaOkunma: 2008

 

Makaleye Ait Yorumlar

Poker Uang Asli
23 Şubat 2017, Perşembe

Very nice information, thanks


Örgü modeli
19 Ocak 2016, Salı

Mobil temanız harıka basarılar dılerm


Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durduğunu, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3