BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Şifre Dönemi Bitiyor Biyometrik Dönem Başlıyor
 Kategori: Teknoloji ve Internet

İnternetin çıkışı ile birlikte şifre dönemi de başlamış oldu, kişiye özel erişim alanları bir dizi üyelik ve hatırlanması gereken şifreler gerektirdi. Önceleri en fazla 6 karakter girebildiğimiz şifre alanları şimdilerde küçük büyük harf, sayısal ve özel karakter içermesi zorunlu alanlar halini aldı... Tüm bu gelişmelere sebep, kötü niyetli kişilerin şifreli özel alanlara erişmesi sonucu kullanıcılara büyük zararlar verebilecek durumlara gelmiş olmalarıdır.

Bazı büyük şirketlerinde datalarının çalındığı haberleri ve pek çok kullanıcının basit ve aynı tarzda şifre kombinasyonlarını kullanıyor olması da bu kötü niyetli kişilere davetiye niteliğinde adeta onların işlerini kolaylaştırması da olmuş olabilir. Güvenlik uzmanları önümüzdeki yıllardan itibaren artık bu şifreleme yapılarının bırakılıp daha farklı bir kullanıcı kontrol yapılarının gelebileceğinden bahsediyor ve şu anda bu konuda bazı çalışmalar üzerinde çeşitli testler yapılıyor.

FIDO Birliği, geçtiğimiz aylarda yeni online doğrulama standartları için bir taslak yayınladı. Birlik bu taslağın çalışır versiyonunu da bu yılın sonunda yayınlamayı planlıyor. FIDO Grubunun üyelerinden bazıları Google, Bank of America, MasterCard, Samsung ve PayPal gibi dünya devleri. FIDO artık geleneksel şifre yönetimi terk ederek biyometrik doğrulama ve tek seferlik kullanımlık şifreler ile hem güvenliği arttırmayı hemde kitlesel bir hacklenme olayının önüne geçmeyi hedefliyor.

Sanal saldırganlar şifreler ile bireysel hackleme yerine matematiksel hesaplamalarla pek çok hesaba erişebiliyor ve çok sayıda kullanıcıya zarar verebiliyor fakat iş biyometrik doğrulamaya gelince iş değişiyor çünkü kullanıcının ezberleyemeyeceği kadar karmaşık bir giriş şifrelemesi ve kişiden kişiye tamamen farklılık gösteren yapılar oluşturabildiğinden böylece hem güvenlik artmış oluyor hem de kitlesel bir hacklenmenin önüne geçiliyor.

Biyometrik doğrulamadan kasıt parmak izi, göz taraması, kalp ritmi taraması, yüz taraması, ses taraması gibi verilerle oluşturulacak bir veri anahtarı yapısıdır bu tarz doğrulamayı birde sms yada tek kullanımlık şifre üreten mekanizma ile birleştirildiğinde hem güvenlik artacak hem de erişim yapıldığında kullanıcı bir şekilde haberdar olmuş olacaktır.

Önümüzdeki günlerde interneti büyük değişimler bekliyor diyebiliriz özellikle de internete yön veren büyük şirketlerde göreceğimiz bu değişim kısa sürede en küçük güvenlik erişimlerine kadar indirgenecektir... Bekleyelim ve görelim...


SiteSahibi14 Ağustos 2014, PerşembeOkunma: 7691

 

Makaleye Ait Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış.
Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Pirhanaların üç ısırışta insan elini bileğinden koparabileceğini, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3