BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Yıldızlar Arası Gezinti - 100.000 Stars Projesi
 Kategori: Web Sitesi Tanıtımları

Birkaç Google çalışanı özellikle uzay ve yıldızlarla meraklı olan çalışanlardan oluşturduğu bir ekip 100000 Stars adlı proje ile bizleri evren içerisindeki 120000 yıldızın arasında sanal bir gezintiye çıkarıyor. Bu interaktif çalışmada mouse yardımıyla güneş sistemimizden başlayarak tüm galaksimiz etrafında ileri ve geri hareket edebiliyor, yıldızların etrafında dönebiliyorsunuz ve ilgili bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Sayfanın sol üst köşesinde göreceğiniz "Take a tour" butonuna bastığınızda ise Güneş'ten başlayarak tüm galaksimizi bize kısa ve faydalı bilgiler eşliğinde gösteren bir animasyonu izlemeye başlayabilirsiniz. Bu bilgileri incelediğinizde yıldızlar arası mesafelerin ne kadar büyük olduğuna tanıklık edeceksiniz en ilginç olanı ise NASA tarafından 5 Eylül 1977 tarihinde fırlatılan ve günümüz itibariyle insan yapımı en uzak obje olma özelliğini taşıyan Voyager1 in yeryüzünden sadece 16.2 milyar kilometre uzaklıkta olmasıydı. Bu uygulamayı incelediğinizde bu mesafelerin ne kadar kısa ve ne kadar da anlamsız olduğunu göreceksiniz.

Dikkat Google birde mesaj belirtmiş "Bu görselleştirmede tam bir bilimsel kesinlik söz konusu değildir. Lütfen yıldızlar arası araştırmalar için kullanmayınız."

http://workshop.chromeexperiments.com/stars
(Sadece Google Chrome tarayıcısı ile çalışmaktadır.)

SiteSahibi17 Ekim 2013, PerşembeOkunma: 2423

 

Makaleye Ait Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış.
Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Dünya yüzeyinin % 6’sı çölleşmiş, % 29'unun da çölleşmek üzere olduğunu, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3