BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Plastiğin Gıdalar Üzerindeki Etkisi
 Kategori: Sağlık ve Şifa Üzerine

Bisfenol A, günümüzde özellikle plastik, naylon, polyester ve PVC gibi maddelerin üretilmesinde etkin rol oynar, anlaşılması ancak ürünlerin altındaki rakama dikkat edilmesiyle gerçekleşiyor. Bu kapların altında, oklardan yapılmış üçgenlerin ortasında bulunan rakamlar, plastik türlerini belirliyor. Bisfenol A, özellikle 7 ve 3 yazan ürünlerde bulunuyor. Cama benzeyen plastik biberon, bardak, tabak, çatal, bıçak ve karıştırıcı gibi birçok üründe de Bisfenol A olduğu belirtiliyor.

Hepimiz plastiğin sağlığa zararlı olduğunu az çok biliriz bilmemiz gereken birde bu plastiklerin ne derece zararlı olup olmadığıdır. İşte plastik kaplarda üçgen içerisinde üretici tarafından belirtilen 1 2 3 4 5 6 7 gibi rakamların neleri ihtiva ettiğini ve zarar boyutlarını anlatmaya çalışıyoruz bunlara dikkat edelim özellikle sıcak, asitli içecekler ve gıdalarla temasından kaçınalım bazılarında tehlike büyük boyutlarda örneğin içinde üçgen içinde 3 gördüğümüz bir plastik bardaklar çay içerseniz o madde çaya karışıp vucudunuza gidecektir...

1. PET
Çok yumuşak, şeffaf ve gıdalarda tek kullanım için güvenli olduğu kabul edilir. Çoğu su, meşrubat ve diğer içecek şişeleri bu malzemeden imal edilir. Dondurulmamalı, bulaşık makinesinde yıkanmamalı ve mikrodalga fırında kullanılmamalıdır. İçinde bulunan gıda maddesine herhangi bir zararlı madde sızdırmaz. Ancak tekrar kullanım için yeterince temizlenemez ve tekrar kullanıldığında zararlı bakteriler ürer. Bu yüzden PET şişeleri tekrar tekrar kullanma alışkanlığını bırakmamız yararımıza olur.

2. HDPE
HDPE High-Density Polyethylene (Yüksek Yoğunluklu Polietilen)'in kısaltmasıdır. Gıdalarla kullanımının güvenli olduğu kabul edilir. BPA içermez. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.

3. V veya PVC
PVC Polyvinyl Chloride'in kısaltmasıdır. Gıdalarla kullanılmamalıdır. İçindeki zararlı maddeleri gıdalara sızdırır.

4. LDPE
LDPE Low-Density Polyethylene (Düşük Yoğunluklu Polietilen)'in kısaltmasıdır. Bu malzeme de HDPE gibi gıdalarla birlikte kullanılabilir. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.

5. PP veya PE
PE Polietilen'in kısaltmasıdır. En güvenli plastik türü olarak kabul edilir. 2 ve 4 numara bu maddenin düğük ve yüksek yoğunluklu halidir. İçinde barındırdığı gıdalara sızdırdığı bilinen herhangi bir zararlı madde yoktur. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.

6. PS
PS Polystyrene'in kısaltmasıdır. Çay ve kahve gibi sıcak içecekler için kullanılan köpük bardakları (karton bardaklardan bahsetmiyorum) bilirsiniz. Ya da hazır satılan tavuklarda, tavuğun altındaki köpük tabağı bilirsiniz. Ya da kolilerin içindeki elektronik cihazları darbeden korumak için kenarlara koyulan birbirine yapışık o küçük yuvarlak köpükleri. Çoğumuz o köpüğün bir tür plastik olduğunu bile bilmeyiz. Bu malzeme, Benzen denen bir maddeden imal edilir. Benzen, insan için kanserojen bir madde olarak bilinir. Bu maddeyi mutfağınızdan kesinlikle uzak tutun

7. DİĞER
7 numara belirli bir tür malzemenin numarası değildir. İlk 6 tür haricindeki malzemeler anlamına gelir. Genellikle BPA denen o zararlı maddeyi içerirler. Ancak içermiyor da olabilir. Bu yüzden, yukarıda da söylediğim gibi, eğer bir malzemenin üzerinde 7 işareti varsa, cam gibi parlak ve sertse, büyük ihtimalle BPA içeriyordur ve güvenli değildir.

SiteSahibi25 Eylül 2011, PazarOkunma: 8851

 

Makaleye Ait Yorumlar

fatma
1 Haziran 2012, Cuma

sağlığımız tehlikede ve yetkililer nerde ? tabiki keyiflerinde oh ne ala memleket...


Makaleye Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Web Adresiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
Resmi Değiştir
Bunları Biliyormuydunuz?
Vücudumuzda 300 adet kemikle doğup yetişkin olunca bu sayının 206'ya düştüğünü, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3