BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


Dünyanın Gelecek Problemi Nükleer Atıklar
 Kategori: Dünyanın Büyük Sorunları

Nükleer enerji deyince aklımıza hep korkutucu bir manzara ve kontrol edilemeyecen bir gücün sembolü geliyor. Aslına bakarsak yeryüzü ile bağdaşmayan bir kavram... Nükleer olaylar uzayda meydana gelen olaylar, dünyada ise bir tabiat ve yaşam var. Artan nükleer enerji ihtiyacı ve çalışmaları önümüzdeki dönemde atıklarla ilgili büyük bir problemin başlayacağına işaret ediyor.

Yazının Devamı »SiteSahibi7 Aralık 2016, ÇarşambaYorum (0)
Google Başarısının Sırrı Nedir? Sistem Altyapısı Detayları
 Kategori: Teknoloji ve Internet

1996'da Kaliforniya Stanford Üniversitesinde doktora öğrencileri Larry Page ve Sergey Brin'in bir araştırma projesi olarak başlayan, bugün dünyanın en değerli markalarından olan çok uluslu Amerikan şirketi Google; sahip olduğu sunucu sistemi, yazılım sistemi ve veritabanı olarak nasıl bir mimari kullanıyor? Saniyeler içinde bu kadar veriyi nasıl analiz edip karşımıza sonuçlar çıkartıyor? bu altyapı hakkında bilgiler vereceğiz.

Yazının Devamı »SiteSahibi1 Aralık 2016, PerşembeYorum (2)

 

Breakthrough Listen Girişimi Nedir?
 Kategori: Nedir? Bilgi Köşesi

Breakthrough Listen Girişimi, yakın bir zamanda bilim meraklıları tarafından kurulan ve teknoloji zenginleri tarafından desteklenen bir oluşumudur. Uzaydan yayılan sinyalleri dinlemek farklı farklı testlerde bu sinyallerin uzaylılardan geldiği doğruluğunu ispatlamak ve uzaylıların varlığını ortaya koymak için kurulmuştur, ileri safhalarda belkide haberleşme gibi düşüncelerde kurgulanmış olabilir...

Yazının Devamı »SiteSahibi29 Kasım 2016, SalıYorum (0)
Evrenin Büyüklüğü ve Sayılarla Evren
 Kategori: Uzay ve Bilim Teknik

Evren hayal gücümüzün de ötesinde muazzam bir büyüklüğe sahip ve ilk patlamadan sonra hala genişlemeye ve büyümeye devam ediyor. (Galaksilerin birbirinden uzaklaşması ile bu kanıya varılıyor) Ta ki, büyük çöküşün yani bu büyümenin durup sonra geri içe çökme süreci başlayana dek... Aklımızın sınırlarını zorlayacak evrenin büyüklüğünü sayılarla ifade etmeye çalışacağız.

Yazının Devamı »SiteSahibi4 Kasım 2016, CumaYorum (0)
Yapay Zeka İnsanlığın Sonumu Olacak!
 Kategori: Uzay ve Bilim Teknik

Bilim kurgu filmlerinde çokça karşılaştığımız robotların dünyayı istila etmesi ve teknolojinin ve silahların kontrolünü ele geçirerek insanlığı ele geçirmesi gibi konular şimdi gerçek hayatta bir soru olarak karşımızda duruyor! Yapak Zeka insanlığın sonu olur mu? Kendi elimizle insanlığı tehlike atarmıyız? bu konu hakkındaki fikirlerimiz ve ünlü bilim adamlarının fikirleri neler ele alacağız.

Yazının Devamı »SiteSahibi24 Ekim 2016, PazartesiYorum (0)
Bunları Biliyormuydunuz?
Dünyanın en hızlı hayvanının Çita olduğunu ve hızının saatte 112 km’ye kadar ulaştığını, biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3