BirazBilgi

BirazBilgi.Com

Bilim Teknoloji Yaşam ve İnternet Konulu Makaleler


NASA Uzaydan Canlı Yayın Hizmeti
Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) sayesinde artık uzaydan Dünya'yı canlı olarak izleyebileceğiz.

Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) yerleştirilen kameralar aracılığıyla farklı açılarla Dünya'nın gösterildiği yayında, ISS'nin Dünya etrafındaki turunu 90 dakikada tamamlaması nedeniyle her 45 dakikalık periyotta Güneş'in batışı ve doğuşu izlenebiliyor.


Arada sırada bağlantı problemleriyle kesilse de genelde canlı olan yayını izleyebilirsiniz.

 

Kısaca bilgi vermemiz gerekirse;

Uluslararası Uzay İstasyonu (International Space Station - ISS), alçak dünya yörüngesine yerleştirilmiş üzerinde yaşanabilen yapay bir uydudur. Dünya yörüngesinde bulunan en büyük yapay uydudur, uygun saatlerde yeryüzünden bakıldığında çıplak gözle görülebilmektedir. Yapısı itibariyle basınçlı modüller, destekleyici dış iskelet ve güneş panellerinden oluşmaktadır.

Uluslararası Uzay İstasyonu programı, beş katılımcı uzay kuruluşu tarafından oluşturulmuş ortak bir projedir, bu kuruluşlar ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı'dır.  İstasyonun mülkiyet ve kullanım hakları hükümetler arası antlaşmalar ve sözleşmelerle belirlenmiştir.  İstasyonun yörünge yüksekliği ortalama 330-430km arasındadır. Bir günde dünya çevresinde yaklaşık 16 tur atmaktadır (90dk da bir dünya turu).

Uluslararası Uzay İstasyonu görev süresi 2024 yılına kadardır.

 

 

 

 


Bunları Biliyormuydunuz?
Dünyanın en hızlı kuşunun Boğazlı Kırlangıçlar olduğunu (128 km/h), biliyor muydunuz?
Oto Yedek Parça Firmaları
Kriweb Hosting Service

 


Tüm Hakları Saklıdır © 2017 BirazBilgi.Com | Hosting Sponsoru :Kriweb Hosting Service | BirazBilgi Blog v3.0 XHTML 1.0 ve CSS3